Black Seas – Master & Commander box

by Pavel Manák
Black Seas – Master & Commander box

Jsem milovník lodí, ty s plachtami mě doslova berou dech. Kouzlo starých korábů i dnešních moderních plachetnic je pro mě ohromné. Nejsem extra znalec námořní historie, pár střípků z historie bych dal. Před dvěma lety jsem narazil na hru Black Seas producenta Warlord Game. Kolem hry jsem chodil po špičkách dva roky. Neustálé přemýšlení o tom, jestli ji chci, či nikoliv. Několikrát jsem měl startovací krabici v košíku v několika eshopech, ale na konec jsem vždy couvl. Odolával jsem až do teď.

Black Seas je válečná (wargaming) námořní hra z období plachetnic „Age of Sail“. I když toto období se datuje od 16. století do poloviny 19. století, hra je zasazena do éru 1770 -1830. Můžete tedy bojovat v bitvách napoleonských válek, americké války za nezávislost atd. Ve hře máme Velkou Británii, Španělsko, Francii, Spojené státy. Vyskytují se zde i piráti.


Hru jsem ještě nehrál, ale recenze mezi fanoušky jsou výborné. Nebudu tedy psát o hře samotné, ale rád bych popsal startovací krabici Black Seas Master & Commander, která mi včera přišla domů. Startovací box vyjde přibližně na 1400 Kč jak kde. V krabici najdete úplně všechno co je ke hře potřeba. Naleznete zde pravidla, 9 modelů lodí v měřítku 1:700, kostky, potřebné žetony, měřidla, nitě na lanoví, karty lodí, a papírový oboustrannou herní podložku formátu A0.

Kvalita odlitků modelů je výborná a detaily na lodích jsou také v super kvalitě. Obzvlášť přihlédneme-li k měřítku. Modely lodí jsou „obecné“, tedy můžete si je nabarvit do barev jednoho ze čtyř národů, které ve hře jsou. Nebo můžete lodě barvit jako pirátské.

Obsah krabice Black Seas Master & Commander

Z těch devíti modelů v krabici jsou 3 frigaty a 6 brig. Pokud se rozhodnete použít všech devět lodí jako jednu flotilu dostanete se na nějakých 930 bodů bez upgradů lodí či posádky. Co jsem tak pochopil, hraje se v bodové skladbě obdobně jako v jiných wargamingových hrách. Já přemýšlím o tom, že část brig nabarvím jako pirátské loďe, uvidíme.

Provedení karotnových žetonů a terénů je také kvalitní. Rád bych se nyní rozepsal o pravidlech.

Kniha jako taková má 96 stran. Spousta obrázků, historického povídání, návod jak natáhnout lanoví mezi stěžně. Barevná schémata jednotlivých národů. Zbytek pravidla. Pravidla hry jsou opravdu komplexní a i přes to mi nepřijdou složitá. Jsou psaný jednoduše.

Prvních 29 stran je věnováno základním pravidlům, která jsou potřeba ke zvládnutí plavby, střelby, kolizí, obsazení nepřátelské lodi, udělování poškození. Tuto kapitolu uzavírají dva scénáře.

Rozšířená pravidla mají dalších 5 stran. Zde se řeší realnější pohyb vzhledem ke směru větru, plavba v řadě „Sailing in lines“, střelba z mušket, terény a počasí. Tuto sekci uzavírá 9 dalších scénářů včetně legendární námořní bitvy u Trafalgaru.

Protože nejsem schopný rozeznat rozdíl mezi loděmi oceňuji kresby a popis jednotlivých typů plachetnic. Zrovna tak je to i o plachtách. V knize se nachází i popis jednotlivých tříd lodí, popis hodností a funkcí posádky, tabulky bodových hodnot pro hru jak lodí, tak upgradů, pevností atd.

Jako poslední část rozšířených pravidel jsou pravidla jednotlivých národů. Každé námořnictvo má své unikátní vlastnosti, které hru dělají opět o něco zajímavější.

Zcela na závěr jsou pravidla pro kampaň.

Jak jsem již zmínil, pravidla jsou psaná srozumitelně (a to nejsem kdovíjaký angličtinář), jednoduše.

Ihned po rozbalení jsem všechny modely slepil a pomalu na nich začnu pracovat. Těším se až si zahraju. Doufám, že se v naší klubovně najde nějaký jiný mořský vlk, se kterým bude možnost hru si zahrát. Pokud ne, zbývá jenom SOLO hraní. Proto ta moje úvaha nad rozdělením obsahu krabice na britské námořnictvo a piráty.

Na závěr bych jen řekl, že i dle názorů komunit na FB je tato krabice jako ideální vstup do této krabice. Rád bych ještě dokoupil box s loděmi 3 třídy za cca 700Kč a jako HAVE MUST určitě koupím HMS Victory což je dalších cca 700Kč. Když si vezmu, že HMS Victory je za 550 bodů a jedna 3 třída za 250, bodově se vejdu i do těch hodně velkých námořních bitev.

Kdo by se chtěl vyhnout kupování této starter sady má další možnost. Nákup boxu s flotilou daného národu za cca 2400Kč. V boxu jsou 3 frigaty, 6 brig, 3 lodě 3 třídy, 1 první třída s možnostmi stavby jako jednu z šesti legendárních lodí daného národu (různé kýly a záďové panely). Tato varianta je, ale bez ostatního příslušenství, které je ve startovacím boxu. Pravidla se dají dokoupit zvlášť.

Každopádně koho by tato hra zaujala a chtěl by nějaké informace, tak se může obrátit na Facebookové komunity. Česká se jmenuje Historický Wargaming – CZ/SK a oficiální skupinu najdete pod názvem Warlord Games: Black Seas (Official)