Warhammer den v Jablonci nad Nisou

Nedávno jsem se dozvěděl, že v Jablonci nad Nisou se pořádá Warhammer den spojený s barvířskou soutěží. Vzhledem k tomu, že mám v Jablonci rodinu, rozhodl jsem se vyrazit. Zajímalo mě jak se taková akce organizuje a také jsem chtěl zkusit štěstí se svým modelem v soutěži. Zároveň jsem chtěl s místní komunitou navázat něco jako „družbu“.

Akce proběhla 30.5.2020 v Domu dětí a mládeže Vikýř. Určena byla pro fanoušky Warhammeru, kterou pořádala obchodem Blueberry 3D print. Pořadatelé rozjíždí v regionu klub pro fanoušky Warhammeru. Toto byla jejich druhá akce, ale první tohoto druhu. Bohužel omezená díky opatřením v rámci pandemie Covid. I přes tuto komplikaci měli plný stav a zájemce museli odříkat.

Kluci z Imperiální pravdy vypráví o čtyřicítce.

Akci pomáhali organizovat kluci z FB skupiny „Warhammer – North„. A také autoři battlereportů W40k, kteří provozují YouTube kanál „Zdenda a Kuba Warhammer 40k – North„.

Jako hosté zde s přednáškou lore „čtyřicítky“ vystoupili kluci z YouTube kanálu „Imperiální Pravda„. Věřím, že vměstnat do pár minut celý příběh bylo nad lidské síly, ale kluci to zmákli perfektně. Já coby čtyřicítkař začátečník, jsem si to s chutí poslechl.

Lákadla
Taky lákadla

Akce odstartovala v 11:00. Hned u vstupu na mne čekala velká zkouška odolnosti a pevné vůle v podobě vystavených boxů s modely. Nechyběly barvy, štětce, časopisy, no prostě vše to krásné co k tomuto koníčku patří. Ve vedlejším sále bylo k dispozici 8 stolů připravených pro hru. Jak jsem pochopil, tak kluci z této komunity hrají převážně W40k. Ale mají zde i pár skalních fandů Warhammer Fantasy, přesněji její „odnož“ 9th age. Takže na dvou stolech bylo možno sledovat právě tuto verzi hry.

Jedním z bodů programu akce byla i soutěž v barvení figurek. Podmínkou byly modely z produkce Games Workshop a jedním z hodnocených kritérií byl podstavec nebo-li „bejska“. Nejmladším účastníkem barvířské soutěže byl 8 letý klučík, který získal speciální cenu. Rozhodně se ve svém věku nemá zač stydět.

výherci soutěže
Výherci barvířské soutěže
Chaos Warshrine
2. místo Chaos Warshrine
Imperial Fist Land Speeder
Speciální cena Imperial Fist Land Speeder
Lord Celestant on Stardrake
1. místo – Lord Celestant on Stardrake
Vex Machinator, Arch-lore Discordant
3. místo Vex Machinator, Arch-lore Discordant
Soutěžní modely

K vidění byla spousta úžasných modelů a terénů. Potkal jsem fajn lidi, které touto hrou skutečně žijí. Ale ono to ani jinak nejde. K mému překvapení zde byla i jedna žena, slečna a školáci. Vidět prcky jak s chutí poráží dospěláky je zábavné. Je fajn, že komunita Warhammeru roste, že vznikají nové kluby jako je ten náš nebo ten kluků z jablonecka.

Akce tohoto druhu byla mojí první, kterou jsem navštívil a proto nemám srovnání. Ale s čistým svědomím říkám, že se akce povedla. Věřím, že zorganizovat něco takového dá zabrat. Klukům se to skutečně podařilo a jsem přesvědčený, že příště naplní klidně dvojnásobek stolů. V jednom odpoledni se hrálo, proběhla soutěž v barvení, byla přednáška. Líbila se mi přátelská atmosféra u jednotlivých stolů. Mezi hráči byli i úplní začátečníci a ti zkušení jim trpělivě hru vysvětlovali a učili je.

Na závěr bych klukům popřál ať se jim jejich projekt daří a rád bych poděkoval za príma den. Těším až se opět uvidíme třeba u hry. Všem zájemcům o hru Warhammer, ať už to je Age of Sigmar, nebo Warhammer 40.000, kteří váhají s tím jestli začít, bych rád řekl, aby neměli obavy a kontaktovali místní kluby. A že nemáte armádu? Nevadí, třeba u nás v Ústí se na předváděčku určitě něco najde. A věřím, že i v jiných klubech.