Výroba zdroje aplikátoru statické trávy

K výrobě aplikátoru jsem se rozhodl poté, co jsem začal uvažovat o doplnění svých modelů o nějaké ty traviny a trsy travin dostupné v obchodech mi přišli poměrně drahé. Také mě k tomu vedla moje záliba vrtat se v různých věcech a učit se novému. Po shlédnutí dostupných variant a různých návodů z nichž jsem některé vyzkoušel s nevalným výsledkem, jsem narazil a součástky které by celou konstrukci značně zjednodušili tak, že postavit tento zdroj  zvládne i cvičený šimpanz, takže ideální i pro mě.

Předem bych rád upozornil že se jedná o zdroj vysokého napětí a lidé se srdečními problémy (budíkem atp.) by ho neměli používat.Za případné úrazy, smrt a jiné nenese autor návodu žádnou zodpovědnost. Jedná se o elektrické zařízení a proto doporučuji aby vám s ním buď pomohl někdo s elektro vzděláním nebo vám ho sestrojil. Výstupní proud je cca 0.00024 A a 20kV.

Proč tato varianta. Návod na výrobu aplikátoru z elektrické plácačky na mouchy postrádá jednu důležitou věc a to je výstupní napětí. Při cca 5kV je to takřka nepoužitelné. Pro delší vlákna je to nedostatečné. Aplikátor musíte držet v těsné blízkosti posypávané plochy. Né úplně pohodlná aplikace.

Existuje návod na výrobu https://elektro-mz.webnode.cz/flokovacka/

To už chce trochu těch znalostí. Při pokusu o výrobu tohoto typu jsem odpálil 3 trafa a několik diod. Některé součástky se též hůře shání. Jinak jde asi o nejlepší návod, na který jsem narazil.

Návod si lze stáhnout zde:

Součástky pro výrobu:

Vysokonapěťový elektrostatický generátor DC12V až 20000V

https://arduino-shop.cz/arduino/1691-vysokonapetovy-elektrostaticky-generator-dc-12v-az-20000v.html

(měnič na 9V jsem bohužel nesehnal, ani nenalezl v dostupném e-shopu, nejblíže pak z Kanady, Austrálie nebo U.S.A.)

2ks Konektror na banánek (černý a červený)

3ks Banánek – pokud máte krokosvorku s přímím připojením tak jen 2 ks

1ks Krokosvorka (izolovaná)

1ks DC Jack samice do panelu 5.5×2.1

1ks Pojistkové pouzdro do panelu – ( dle velikosti použité pojistky)

Pojistka trubičková    250/0.5 A – 0.150 A  1 ks (do zásoby více)

Kolébkový přepínač 12VDC např. tento https://arduino-shop.cz/arduino/1243-prepinac-kolebkovy-led-dioda-modra.html                 1 ks (nepoužívejte přepínač s doutnavkou)

Krabice elektro nebo jiná plastová               1 ks

https://www.elima.cz/obchod/11040801-tk-ps-2518-9-o-skrin-prazdna-spelsberg-p-21945.html nebo jiná přibližně těchto rozměrů.

1ks Napájecí adaptér síťový 230AC/12DC 1A-2A (ideálně stabilizovaný)

Např. https://arduino-shop.cz/arduino/1441-napajeci-adapter-sitovy-12v-1000ma-5-5-2-1-mm-vigan.html

Ocelový plech pozink cca rozměr použité krabice

1ks CYA vodič 1,5 černý, červený – cca 2 m každý

Schéma zapojení

Potřebné nářadí:

  • Pájka (cín)
  • Páječka
  • Kalafuna (roztok) nebo jiná pájecí kapalina
  • Vrtačka
  • Vrtáky
  • Lepidlo (mamut) nebo tavné lepidlo s tavnou pistolí
  • Smršťovací bužírka
  • Nůž a nějaké to běžné elektronářadí

Postup:

Zdroj lze vyrobit ve třech verzích: s plechem, bez plechu – pouze pro připojení aplikátoru nebo pro oboje.

Do krabice si vyvrtáme díry pro konektory, pojistku a přepínač. Díry pro konektory banánků doporučuji vyvrtat na opačné straně, nebo na bocích, dále od konektoru pro zdroj, pojistku a přepínač. Myslete při tom na umístění generátoru.

Pokud plánujete verzi s plechem, pak vyvrtáme díru i do víka (doporučuji až podle toho v jakých místech připájíte vodič k plechu).

Do vyvrtaných děr osadíme konektory, pojistkové pouzdro a přepínač. Následně je propojíme dle schématu (zapojení přepínače se může lišit a vždy postupujte dle datasheetu daného přepínače). Spoje překryjeme smršťovací bužírkou, nezapomeňte ji navléknout před připájením.

Do krabice přilepíme generátor a propojíme na přívod a vývod. Generátor uvedený v seznamu součástek má přívod (primár) vodiče se slabší izolací, vývod (sekundár) vodiče se silnou izolací.

Pro verzi s plechem, plech v místě pájení (pozink) zdrsníme smirkovým papírem, drátěným kartáčem nebo jiným způsobem a odmastíme. Při pájení plechu doporučuji rozpuštěnou kalafunu v technickém lihu o vysoké koncentraci, jelikož koupený roztok je poměrně slabý a nedostatečný oproti domácí verzi. Podle místa připájení si vyvrtáme díru do víka,  nebo dna krabice a protáhneme vodič, který následně připájíme dle schématu. Plech přilepíme k víku/dnu a uzavřeme krabici.

Dále si připravíme vývody. Vodič pro verzi s plechem postačí cca 60-80 cm, na oba konce umístíme banánky (popř. na jeden konec krokosvorku, pokud je určena pro přímé zapojení).

Ve verzi s aplikátorem použijte délku vodiče dle potřeby, na jeden konce umístíme banánek a druhý konec připojíme k aplikátoru.

Nyní vložíme pojistku do pouzdra a připojíme zdroj.

Zdroj je v tuto chvíli připraven k použití. Pokud se chystáte použít verzi s plechem, připravte si papír na pečení a PVA lepidlo (doporučuji lepidlo obarvit akrylovou barvou dle podkladu, jelikož lepidlo zůstane lehce bílé i po vyschnutí), Na rozstříhaný papír(voskovanou stranu) naneseme malé kapky lepidla a papír chytíme krokosvorkou. Na plech nasypeme statickou trávu (rozmělněnou mezi prsty, tak aby netvořila hrudky). Zapneme přístroj a s papírem přejíždíme cca 15 cm nad plechem, lepidlem směrem dolů. Statická tráva bude lítat i okolo, doporučuji proto pracovat na dostatečně velké podložce. Při výrobě trsů se dá takto kombinovat různé délky trávy.